Ներկայում պետական սահմանի անցման կետերում պետական գործառույթներ է իրականացնում 4-5 պետական մարմին: Առաջարկվող օրենսդրական փաթեթով տնտեսական գործունեության ոլորտում աշխատանքներ կիրականացնեն միայն երկու` ազգային անվտանգության ծառայության եւ մաքսային մարմինները: Ազգային անվտանգության ծառայության մարմինները կիրականացնեն ոստիկանության կողմից ներկայում սահմանին իրականացվող, իսկ մաքսային մարմինները` սննդամթերքի անվտանգության տեսչական մարմին վերապահված որոշ գործառույթներ: Այս մասին հուլիսի 6-ին գումարված ԱԺ արտահերթ նստաշրջանում նշել է ՀՀ պետական եկամուտների կոմիտեի նախագահի տեղակալ Ծովինար Սողոմոնյանը ««Մաքսային կարգավորման մասին» օրենքում լրացումներ եւ փոփոխություններ կատարելու մասին» եւ կից ներկայացված օրենքների նախագծերի փաթեթի երկրորդ ընթերցմամբ քննարկման ժամանակ:
Հիմնական զեկուցողի ներկայացմամբ` առաջինից երկրորդ ընթերցում ընկած ժամանակահատվածում օրենսդրական փաթեթը լրամշակվել է. ներառվել է նաեւ «Վարչական իրավախախտումների վերաբերյալ ՀՀ օրենսգրքում փոփոխություն եւ լրացում կատարելու մասին» օրենքի նախագիծը:
Տնտեսական հարցերի մշտական հանձնաժողովի անդամ Ծովինար Վարդանյանը նշել է, որ առաջարկվող փոփոխությունների եւ լրացումների անհրաժեշտության հիմքում ընկած է ՀՀ վարչապետի 2019 թ. հոկտեմբերի 4-ի որոշմամբ նախատեսված պետական կառավարման համակարգի մարմինների, պետական մարմինների եւ կազմակերպությունների կողմից կիրառվող ընթացակարգերում «Մեկ կանգառ, մեկ պատուհան» սկզբունքի կիրարկումը: Նա ընդգծել է մաքսային վարչարարության, ինչպես նաեւ պետական սահմանին իրականացվող վերահսկողական մեխանիզմների ու գործընթացների զարգացման եւ արդիականացման կարեւորությունը, ինչը կնպաստի միջազգային առեւտրի աճին, հայկական եւ օտարերկրյա բիզնեսների համագործակցության ակտիվացմանը:
Գլխադասային հանձնաժողովում նախագիծը ստացել է դրական եզրակացություն:
ՀՀ պետական եկամուտների կոմիտեի նախագահի տեղակալ Ծովինար Սողոմոնյանի ներկայացմամբ խորհրդարանն առաջին ընթերցմամբ քննարկել է նաեւ Կառավարության հեղինակած «Հայաստանի Հանրապետության հարկային օրենսգրքում փոփոխություններ եւ լրացում կատարելու մասին» եւ ««Շահումով խաղերի, ինտերնետ շահումով խաղերի եւ խաղատների մասին» օրենքում լրացում եւ փոփոխություն կատարելու մասին» օրինագծերի փաթեթը:
Նախատեսվում է հարկային մարմնին հնարավորություն ընձեռել, որպեսզի ընթացիկ հսկողության գործիքակազմով (մասնավորապես, հսկիչ գնման ուսումնասիրությամբ) պատշաճ հսկողություն սահմանվի նաեւ «Անկանխիկ գործառնությունների մասին» ՀՀ օրենքով կանխիկ դրամով գումարի ընդունման սահմանափակումները չպահպանելու դեպքերի նկատմամբ, ինչպես նաեւ հնարավորություն նախատեսել շահումով խաղերի, խաղատների գործունեության կազմակերպիչների կողմից խաղասրահում խաղանիշերի (ժետոնների) փոխանակումը միայն անկանխիկ եղանակով իրականացնելու պահանջները խախտելու դեպքում կիրառել պատասխանատվության միջոց:

В настоящее время четыре-пять государственных органов выполняют функции государства в пунктах пропуска через государственную границу. С предложенным законодательным пакетом работу в сфере экономической деятельности будут осуществлять только две структуры: Служба национальной безопасности (СНБ) и таможенные органы. Органы СНБ будут выполнять часть функций, которые в настоящее время выполняет полиция на границе, а таможенные органы – часть   функций, возложенных на Инспекционный орган безопасности пищевых продуктов. Об этом заявила заместитель председателя Комитета государственных доходов (КГД) Ц.Согомонян на внеочередной сессии НС, созванной 6 июля, в ходе второго чтения пакета проектов о внесении изменений и дополнений в закон “О таможенном регулировании".
Согласно основному докладчику, пакет законодательных актов доработан в период между первым и вторым чтениями, также включен проект закона о внесении поправок в Кодекс РА об административных правонарушениях.
Член Постоянной комиссии НС по экономическим вопросам Ц.Варданян отметила, что необходимость предлагаемых изменений и дополнений исходит из решения премьер-министра РА от 4 октября 2019 г. по реализации принципа “Одна остановка – одно окно” в процедурах органов системы государственного управления, государственных органов и организаций. Она подчеркнула важность развития и модернизации таможенного администрирования, а также механизмов и процессов контроля, реализуемых на государственной границе, что будет способствовать росту международной торговли и активизации сотрудничества между армянским и иностранным бизнесом.
В представлении заместителем председателя КГД РА Ц.Согомонян парламент также обсудил в первом чтении подготовленный правительством пакет законопроектов о внесении поправок в Налоговый кодекс РА и в закон “Об играх с выигрышем, интернет-играх с выигрышем и игорных домах”.
Намечается предоставить налоговому органу возможность установления надлежащего контроля действующими инструментами надзора (в частности, контрольной закупочной проверкой) в случаях несоблюдения ограничений на прием денег в наличной форме согласно закону "О безналичных операциях", а также предоставить возможность организаторам азартных игр и деятельности казино в игровом зале применять меру ответственности в случае нарушения требований осуществлять обмен игровых жетонов только безналичным способом.